Nepoznám človeka vo svojom okolí, ktorý by nemal virózu, nádchu či nachladnutie. Veďnádcha je po bolestiach zubov druhou najčastejšou chorobou na svete. Je to preto, že nositeľom týchto problémov je podľa čínskej medicíny tzv.vonkajší vietor FENG XIE QI, ktorý je prítomný všade okolo nás.
V dielach klasikov sa píše: „Vietor je nositeľom 1 000-cich chorôb“. Ako sa tomu dá rozumieť ? Zase je tu jednoduchosť sama. Prišlo ochladenie a vietor donesie chlad všade do každej skulinky a do každého domu, organizmu. Stromy začnú sťahovať svoju miazgu, zvieratá sa obalia tukom a perím a ukladajú sa na zimný spánok, zásobené a ochránené pred škodlivým chladom a vetrom. Vietor je ako hrot oštepu alebo meča. Prenikne do nášho vnútra, presekne ochranný štít KOVU ak je slabý a vnesie do organizmu chlad a patogén.
Vietor Feng má niekoľko podôb, ktoré sa menia podľa ročného obdobia. Tak napríklad v lete povieva horúci vietor a v zime naopak chladný vietor. V tomto jesennom období dominujesuchý chladný vietor. Choroba je vlastne porušenie rovnováhy v tele medzi jinom a jangom, medzi povrchom tela a jeho vnútrom. Je to nekonečný boj „medzi dobrou a zlou energiou“, v našom prípade medzi vnútrajškom a vonkajškom tela. Vnútro je naša imunita WEI QI, sú to ochranné sily organizmu pred škodlivinou, vonkajšok je vonkajší vietor. Tu sa začína boj. Ktorá zo síl bude silnejšia a ktorá slabšia? Nepriateľ – vietor útočí na naše telo a ono sa bráni. Ak je dostatočne posilnené a vybavené pevným štítom KOVU, tak sa nič nedeje. Väčšinou býva ľahký priebeh choroby bez následkov a náš organizmus v tomto prípade zvíťazí.
V opačnom prípade, ak organizmus nie je dostatočne zásobovaný živinami, nemá pevný ochranný štít, zlú životosprávu, veľa stresu, konštitučne je slabý, konzumuje studenú stravu, tak v takomto prípade zvíťazí chladný vietor. Prenikne slabo stráženými dvermi, povrchom kože, cez sliznice nosa a úst do hlbších vrstiev. Najprv sa objavízimnica a triaška, reakcia na prievan a chlad, silné bolesti hlavy a hlavne šije (tam sa nachádzajú body brány vetra, odkadiaľ sa vietor dostáva do vnútra tela). Človek sa začne potiť ako obranná reakcia na vypudenie škodliviny z organizmu. Ak si to nevšimneme, ( to čo vyšlo na povrch ako škodlivina a naša ochrana pred chladným vetrom) tak nám stuhnú trapézy a zvýši sa bolesť v hornej časti tela. Sme malátni a zdá sa nám, že niečo na nás lezie. Vyhľadávame teplo. K ďalším príznakom patrí kýchanie. Je to ochrana nášho organizmu – zbúrená Qi. Nastupuje škrabanie v krku. Organizmus prehrieva chlad na slizniciach, a preto nám začervenajú. To dráždi na kašľanie a pridá sa aj vodnatá nádcha ako reakcia na zdurené začervenané sliznice. V tejto fáze sa chorý ešte nepotí a nemá smäd. Choroba je len v začiatkoch štádia. Ako na to?
Ak vás napadol vonkajší chladný vietor – FENG HAN a teplo vám robí dobre, tak pomôže sedliacky rozum. Zimu zaženie teplo. Na začiatku choroby pomôže červené varené víno s klinčekom, škoricou, badyánom a trochou citrónu. Je to asi jediná liečba, kde TČM doporučuje alkohol. Zahreje celé telo a vy sa vypotíte. Je dobré pridať aj horúci kúpeľ a po ňom varené vínko. Čo sa v takomto prípade deje s nami a chorobou? Alkohol uvoľní chladný vietor z povrchu tela tým, že zahreje a rozprúdi stuhnutosť. Zablokovanú povrchovú energiu v koži a podkoží podporí teplý kúpeľ a masáž. Tým sa zmiernia bolesti, stuhnutosť a zimomravosť. Ja ešte po kúpeli používam Shaolinsky olej. Bylinky obsiahnuté v tomto oleji uvoľnia a rozprúdia povrchovú energiu a liečia stuhnutosť a bolestivé miesta. Voda v alkohole a bylinky elementu KOV sú mierne zahrievajúce vypudia škodliviny potením a močom z tela von. Čím skôr nasadíme liečbu v začiatku štádia choroby tým je to účinnejšie!!!!
Potraviny pomáhajúce k vylúčeniu chladného vetra.
Začínajúca choroba je spojená aj s výživou v tomto období. Musím konštatovať, že 90% ľudí nevie čo má konzumovať, keď sú chorí. Väčšinou siahajú po studených potravinách ako sú šalátiky, citrusové ovocie, banány, paradajky, paprika, zelený a čierny čaj, jogurty, mliečne výrobky. Nakoľko organizmus bojuje s chorobou a nemá veľa sily, aby trieštil svoju energiu na viacero bojových polí. Konzumácia mäsa, mlieka a sladkého ho pripravuje o 60 % energie, ktorú musí použiť na trávenie. Preto v tomto období je jedlo naozaj liekom.
Čo máme konzumovať?
- Bylinkové čaje: mätový, bazalkový, feniklový, šalvia, čerstvý zázvorový, muškátový oriešok, aníz, chryzantémový čaj, badyán, kajanské korenie, kardamon, rasca, bobkový list. Pomôžu aj lipa, baza, materina dúška, odvar z cibule a bielej reďkovky.
- Zelenina: cesnak, cibuľa, zázvor, čierna reďkovka, biela reďkovka, sladký zemiak, mrkvový perkelt, kalerábová polievka, parená a dusená koreňová zelenina.
- Ovocie: Teplé hrušky so škoricou, jablkový kompót s klinčekom a škoricou, teplé ovocie ako čučoriedky, brusnice.
- Mäso: poctivý 3 hodinový vývar slepačí a hovädzí s bylinkami „Obnova základu“ a koreňovou zeleninou; miso polievka s riasami; králičia polievka
- Ostatné: slepačie vajcia s cibuľkou.
- Semená: čierny sezam, kustovnica čínska.
Zakázané potraviny
Potraviny prinášajúce do tela chlad a vietor. Surová zeleniny a ovocie, chladné nápoje, zmrzlina, mliečne výrobky a mlieko, kakao, sladkosti, cukor, citrusové plody, vitamín „C“...(.pokračovanie)
viac sa dozviete tu: http://vyziva5elementov.eu/boj-s-chladnym-vetrom/